Masaža je ena izmed najstarejših tehnik sprostitve in zdravljenja. Prvi zametki masaž segajo v leto 3000 pred našim štetjem na območje Indije.
Ta metoda polaganja rok in manipulacije telesa ima že od takrat ogromno veliko vlogo različnih kulturah in sprostitvi ter zdravljenju.
Najzgodnejši zametki o masažah segajo na območje indije. Tam se je ta razvila pod okriljem ajurvedske medicine. Prvi zapisi o masaži so se začeli pojavljati nekje med 1500 do 500 let pred našim štetjem, znanstveniki pa so odkrili dokaze, ki pričajo o tem, da je bila masaža »izumljena« že mnogo prej.
Par sto let kasneje masaža pripotovala na Kitajsko in jugovzhodno Azijo (okoli leta 2700 p.n.š). Tam so jo poimenovali tudi »Tuina«. Njihovo prepričanje je velelo, da zdravstvene in telesne težave izvirajo iz neravnovesja življenjske energije (QI). Masaža in masažne tehnike so omogočale prost pretok teh energij. Še dandanes se uporabljajo tehnike, ki so se razvile iz takratnih zametkov (akupunktura, tui-na, akupunktura).
Če se pomaknemo še nekaj sto let naprej, pridemo do starodavnega Egipta. Na marsikaterih hieroglifih in papirusih so prikazani ljudje, ki masirajo druge. Tudi tam se je masaža uporabljala za izboljšanje cirkulacije in lajšanje bolečine.
Na Japonsko je masaža prispela cca. 1000 let pred našim štetjem. Tamkajšnja Anmo masaža se je razvila iz Kitajske Tui Na, Anmo pa je predhodnica današnje shiatsu masaže.
Vpliv masaže se je v Evropo razširil nekje 800 let p.n.š. in sicer v Grčijo. Starim grkom je masaža pripomogla po športnih aktivnostih in okrevanju po aktivnem življenjskem slogu.
V 5 stoletju se omenja tudi Hipokrat, ki je znan kot »oče medicine«, ta naj bi z masažo zdravil telesne poškodbe.
Modernejši zametki masaže
Vsi ste že slišali za švedsko masažo. To je ustvaril tamkajšnji zdravnik Per Henrik Ling. Ling je bil zagovornik gibanja, gimnastike in tudi zdravilnega razgibavanja. Kombiniral je gimnastiko in klasično masažo.
Od leta 1900 naprej se je povpraševanje po masaži samo stopnjevalo. Vse skupaj pa je doživelo ponoven razcvet s pojavom fizioterapije. Takrat je bilo ustanovljeno tudi ameriško masažno terapevtsko združenje (AMTA). Zastavili so etične in izobraževalne standarde ter temelje današnjim ponudnikom masaž.
Dandanes poznamo mnogo različnih vrst masaž, naprimer:
- Klasična masaža
- Švedska masaža
- Športna masaža
- Tajska masaža
- Masaža stopal oz. refleksoterapija
- Shiatsu masaža
- Tui Na masaža
- …
Masaže imajo ogromno pozitivnih zdravstvenih učinkov, od zmanjšanja stresa, nemira in ankisoznosti, do zmanjševana mišičnih napetosti, povečanja prekrvavitve, limfne drenaže, lajšanja vnetij in zmanjševanja oteklin, ter še bi lahko naštevali.
Če masaže še niste preizkusili, vam jo 100% priporočamo, vse pa je seveda odvisno od kvalitete vašega maserja, zato se vam splača stestirati nekaj različnih maserjev.